Schedule After School
Home >> In the Campus >> Co-curricular Activities >> After School Schedule

Dear Parents,

We are pleased to announce that our Academy as usual will be conducting a variety of co-curricular activities during the Academic Year for the benefit of our students.

Please note that the fees for Judo, Athletics, Volley ball & Band will be borne by the school.



Sr. No

Activities

Day

Timings

1

Fun with Art/Drawing/Calligraphy Mr.Ravindra (8080 188 408)

Saturday (Sr.KG To VI)

10.00 a.m. – 11.30 p.m.

11.45 a.m. – 1.15 p.m.

2

Elementary/Intermediate Drawing Classes (VI to IX)

Mr.Renin(9921 144 278)

Saturday

08.00 a.m. – 10.00 p.m.

Sunday

08.00 a.m. – 10.00 a.m.

3

Fine Art Class (9820 791 033)

Sunday (Grade VI-VIII)

10.30 a.m. – 12.30 p.m.

4

ICSE Board Exam Drawing Classes

(9820 791 033)

Sunday (Grade VIII To X)

04.00 p.m. – 6.00 p.m.

5

Taekwondo (K.G to VIII)

(9967 733 116)

Thursday

06.45 p.m. – 07.45 p.m.

Saturday

05.30 p.m. – 06.30 p.m.

6

Karate Classes (K.G to VIII) (9821 311 323)

Tuesday & Friday

06.30 p.m. – 08.00 p.m.

7

Sagar International Dance Academy-

Affiliated to Council of International

Dance. UNESCO)

(9920 813 890/9322 024 504)

Saturday & Sunday

10.00 a.m. – 11.00 a.m.

11.00 a.m. – 12.00 Noon

12.00 p.m. - 01.00 p.m.

8

Bharatnatyam Classes

(From Grade I to VIII)

Smt. Aarti Desai of Nupur Zankar Classes (9892 835 042)

Saturday

02.00 p.m. - 03.00 p.m.

Sunday

11.00 a.m. – 12.00 Noon

9

Guitar Class (9892 185 593)

Sunday

01.00 p.m. – 03.00 p.m.

10

Abacus Classes (9892 225 632)

Saturday

09.00 a.m. – 06.00 p.m.

Sunday

09.00 a.m. – 01.00 p.m.

11

Handwriting (9702 105 070)

Saturday & Sunday

01.00 p.m. – 03.00 p.m.

12

Basket Ball (8407 989 797)

Monday to Friday

06.30 p.m. – 08.00 p.m.

13

Life Skills (9819 199 590)

Tuesday & Thursday

06.30 p.m. – 08.00 p.m.

14

Kathak Classical Dance –

Ms. Anuradha (9619 727 191)

Tuesday, Wednesday & Thursday

06.30 p.m. – 08.30 p.m.

15

Judo Classes –

Mr.Pradeep (8692 918 610)

Monday & Tuesday

06.30 p.m. – 07.30 p.m.

16

Table Tennis - (9869 281 472)

Monday & Wednesday

06.15 p.m. – 07.15 p.m.

Wednesday & Friday

10.05 a.m. – 11.05 a.m.

Wednesday & Friday

11.15 a.m. – 12.15 p.m.

17

Ukulele Classes - (9004 142 202)

Wednesday & Thursday

06.30 p.m. – 07.30 p.m.

18

Robotics Class - (9819 365 636)

Sunday

09.00 a.m. – 12.00 Noon

19

Gaming & Security - (9819 365 636)

Sunday

10.00 a.m. – 12.00 Noon

20

Magical-PI (9321 599 436)

Thursday

06.30 p.m. – 07.30 p.m.

Saturday

01.00 p.m. – 02.00 a.m.

21

Cricket (9930 288 894)

Saturday

03.00 p.m. – 06.00 pm

Sunday

09.30 a.m. – 12.30 p.m.

22

Volley Ball (8446 830 864)

Monday To Saturday

06.30 p.m. – 08.00 p.m.

23

Aerial Silk (9920 305 932)

Thursday & Friday

06.45 a.m. – 08.00 p.m.

24

Gymnastics (9920 305 932)

Monday & Wednesday

06.45 a.m. – 08.00 p.m.

25

All For Kids (9768 610 001)

Saturday

11.30 a.m. – 12.30 p.m.

12.30 p.m. – 1.30 p.m.

CA/TC/JUN 2019/02

Dear Parents,

We are pleased to announce that our Academy as usual will be conducting a variety of co-curricular activities during the Academic Year for the benefit of our students.

Please note that the fees for Judo, Athletics, Volley ball & Band will be borne by the school.



Sr.No.

Activities

Day

Timings

1

Bharatnatyam Classes

(Grade I onwards)

Smt. Aarti Desai of Nupur Zankar

Classes

(98928 350 42)

Basic

Saturday

1.00 p.m. – 6.00 p.m.

Sunday

10.00 a.m. – 3.00 p.m.

2

Karate Classes

(Mr. Harikesh Singh)

(98213 113 23)

Grade I to Grade X

Saturday

7.00 p.m. - 8.00 p.m.

Sunday

8.00 a.m. - 9.00 a.m.

3

Drawing Hobby Classes

Jr.KG to VI

Saturday

11.00 a.m. – 1.00 p.m.

4

Drawing Classes

Elementary/Intermediate

Saturday

9.00 a.m. – 11.00 a.m.

Sunday

9.00 a.m. – 11.00 a.m.

5

Western Dance

G.K. Dance Academy

(Mr. Ramkrishna Kotap –

98194 750 84
Mr. Govind Kotap)

Jr.KG & Sr.KG

Saturday

11.30 a.m. – 12.30

p.m.

Sunday

Primary

Section

Saturday

10.15 a.m. - 11.15

a.m.

Sunday

Secondary

Section

Saturday

11.30 a.m. – 12.30

p.m.

Sunday

6

Athletics (for selected students only)

(not chargeable)

As per schedule

7

Judo (not chargeable)

Grade I to V

Monday,

Wednesday, Friday

11.30 a.m. - 12.30

p.m.

Grade VI to X

Tuesday and Thursday

6.30 p.m. – 7.30 p.m.

8

Martial Arts

(Shaolin Kung Fu,

Kick Boxing, Wushu)

(Mr. Ramkrishna Kotap)

(98194 750 84)

Grade I to X

Monday,

Wednesday, and Friday

6.30 p.m. - 8.00 p.m.

9

Gymnastic Classes

(Ms. Tejaswi Shinde)

(90292 964 13)

(Mr. Datta Shinde)

(90295 462 48)

Grade I to VIII

Tuesday, and Thursday

6.30 p.m. - 7.45 p.m.

10

Football (not chargeable)

Secondary Section

Monday and Wednesday

6.30 a.m. – 8.30 a.m.

Primary Section

11.00 a.m. – 12.00 noon

11

Keyboard/Piano/Guitar/singing

4 Year and above

Saturdays

10.00 a.m. - 2.00 p.m.

For other details contact Ms. Veena at Fee Counter No. 3

CA/M/S/June2019/02